TOPlist

Orientální tanec a těhotenství

autor: Tereza Frisová

"Až jednou budu těhotná, chci pro své dítě to nejlepší." S touto myšlenkou se ve svém životě zabývá snad každá budoucí maminka. Ačkoli jsem sama zatím bezdětná, i já mám povědomí o bolestech zad a nohou, které těhotenství provází. A také vím, že orientální tanec tyto problémy řeší celkem snadno. Kromě uvolnění zad a posílení dna pánevního se vám při tančení rozproudí krev, což mamince i miminku velice pomáhá. Navíc se díky hudbě oba zcela uvolní a pomocí krouživých pohybů se uklidní. Břišní tanec jako takový byl už v dávných dobách chápán jako "tanec porodní" a dodnes si v některých zemích ženy od porodních bolestí pomáhají právě krouživými pohyby nebo třesením boků.
Dítě je v prenatálním období velice vnímavé na to, co se děje v jeho okolí. Vnímá maminčiny pohyby i hudbu, na kterou tancuje. Osvědčeným receptem na dětský pláč je potom právě tato hudba, na kterou je dítě zvyklé a cítí se díky ní bezpečně. Jde o takzvaný podmíněný reflex, kdy si dítě vybaví tu chvíli v maminčině bříšku. Houpáním se miminko připravuje na jednu z největších zkušeností, která ho čeká. Setkává se s pohyby a masáží, které mohou připomínat pozdější průchod porodními cestami. Někteří vědci dokonce zastávají názor, že malé děti rády poskakují, nechají se houpat a vyhazovat do vzduchu právě proto, že si tento pocit pamatují z matčina lůna.
Těhotenství by mělo být krásným obdobím pro matku i dítě a tanec je perfektní možností, jak si ho patřičně užít. Hodně žen se do tance během těhotenství zamiluje natolik, že nepřestanou tančit ani po porodu. I v době zotavování pomáhá břišní tanec zpevnit břišní a pánevní svalstvo, a také uvolní svalstvo šíje a ramen, zatížené nošením dítěte.
Orientální tanec a těhotenství